SSS

Birime hangi durumlarda başvurabilirim?

Üniversite yılları bir yandan yaşamımızın en güzel ve heyecan verici zamanlarından biriyken, diğer yandan bazı stres ve sorunları da içerebilmektedir. Bu sorunlar arasında; akademik zorluklar, ekonomik kaygılar, aile ya da diğer sosyal ilişkilerde yaşanan sorunlar, kaygı, depresyon, travmatik yaşantılar, yeme problemleri ya da özgüven, yalnızlık, duygu düzenleme, stres ve karar verme gibi sorunlar olabilir. Ayrıca, yaşamımızı daha doyumlu ve verimli hale getirebilecek ve psikolojik iyi oluşumuzu güçlendirecek bazı yeni beceriler edinmeye ve kendimizi geliştirmeye ihtiyaç duyabiliriz. Aslında öğrenciler bu ve benzeri bir çok sorunla karşılaşmaktadır. Eğer karşılaştığınız bu gibi sorunlarla zorlandığınızı hissediyorsanız, tek başınıza başa çıkmaya çalışmak yerine, birimimize başvurarak bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Psikolojik danışmadan ne beklemeliyim?

Birimimizde sunulan hizmetlerin tümü ilgili bilim ve uzmanlık alanlarının etik ilkeleri doğrultusunda verilir. Sunduğumuz yardım hizmetleri tamamen gönüllük esasına dayanır. Birimimizde yapılan tüm görüşmeler gizlilik ilkesi esas alınarak gerçekleştirilir. Size ait bilgiler, izin ve onayınız olmadan kesinlikle hiçbir kişi ya da kurum ile paylaşılmaz. Bizler her bireyin kendine özgü özelliklerine değer veririz ve bireysel farklılıklara saygı duyarız. Danışmanınız size duygu ve düşüncelerinizi rahatlıkla ifade edebileceğiniz ve sorunlarınızı çözmek için çalışabileceğiniz destekleyici bir ortam sağlayacaktır. Danışma sürecinde danışmanınızla birlikte, ihtiyaç duyduğunuz alanlarda hedefler belirlemeyi ve bu hedefler için işbirliği içinde planlı olarak çalışmayı bekleyebilirsiniz.

Psikolojik danışma sürecinden en yüksek verimi almak için neler yapabilirim?

Danışma sürecinden en etkili biçimde faydalanmak için öncelikle randevularınıza zamanında gelmeli ve düzenli bir devam sağlamalısınız. Ayrıca kendinizi ifade etmek ve danışmanınızın zaman zaman önerebileceği alıştırma ve egzersizleri gerçekleştirmek süreçten daha fazla verim almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, danışmadan beklentilerinizi ve süreçle ilgili duygu ve düşüncelerinizi danışmanınızla açıkça paylaşmanız yararlı olacaktır.

Psikolojik yardım alabileceğim diğer alternatifler nelerdir?

Hafta içi mesai saatlerinde üniversitemiz mediko-sosyal birimimize başvurabilirsiniz:

https://sks.istanbulc.edu.tr/tr/content/mediko-sosyal-merkezi/tanitim

Sağlık bakanlığına bağlı olarak ilimizde hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerine başvurabilirsiniz:

https://istanbulism.saglik.gov.tr/TR,54016/toplum-sagligi-merkezleri.html

Acil durumlar için İstanbul ilinde başvurabileceğiniz bazı devlet hastaneleri:

İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi (0212) 409 15 15

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi (216) 302 59 59

Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi (0212) 412 90 00

Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi (0212) 596 19 99

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi (0212) 945 30 00

Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 212 373 50 00

Üsküdar Devlet Hastanesi (0216) 474 79 00

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi (0216) 566 40 00